Blue Christmas


Mezi anglické vánoční koledy či písně z období po skončení druhé světové války patří i píseň Blue Christmas, kterou napsala autorská dvojice Billy Hayes a Jay W. Johnson.

Námětem je příběh neopětované lásky z období svátků. První nahrávka pochází z roku 1948 a k její popularitě pomohlo i to, že ji do svého repertoáru okamžitě zařadilo hned několik interpretů.

Mezi slavné interprety písně Blue Christmas patří například Elvis Presley. V jeho podání se k Blue Christmas ještě vrátíme, tentokrát jsme ale vybrali verzi od Lou Reeda, kterému bychom tímto chtěli vzdát hold.

Lewis Allan Reed známý jako Lou Reed se narodl 2. 3. 1942 v New Yorku a zemřel 27. října 2013. Před tím, než se vydal na sólovou dráhu, byl zakládajícím členem a vůdčí osobností legendární skupiny The Velvet Underground. V žebříčku 100 největších umělců všech dob, který sestavil časopis Rolling Stone, skupině patří devatenáctá příčka. K jeho největším hitům patří písně Walk on the Wild Side nebo nezapomenutelná píseň Perfect Day.

Lou Reed měl blízký vztah k České republice a jejímu prvnímu prezidentovi Václavu Havlovi. Reed do tehdy ještě Československa poprvé přijel nedlouho po sametové revoluci v dubnu 1990, aby s Václavem Havlem pořídil rozhovor pro časopis Rolling Stone. Od té doby je pojilo přátelství, díky kterému došlo i na naprosto nevídanou věc – koncert Lou Reeda v Bílém domě, kam byl pozván na přání Václava Havla. V Česku pak Lou Reed několikrát koncertoval a vystoupil i v listopadu 2009 na koncertu v Pražské křižovatce pořádanému ke 20. výročí sametové revoluce.

Blue Christmas
Štítky: