Purpura


Tiše a ochotně purpura na plotně voní, stále voní,… Tak začíná jedna z nejkrásnějších vánočních písní, kterou napsalo autorské duo Jiří Suchý (autor textu) a Jiří Šlitr (autor hudby). Zcela upřímně, nebyli jsme si úplně jistí, do jaké kategorie tuto píseň zařadit. Moderní vánoční koledy, nebo Tradiční vánoční koledy?

Snad se na nás nebudete zlobit vy, ani pan Suchý, ale nakonec jsme Purpuru zařadili jak mezi tradiční, tak moderní koledy. Potřebujete zdůvodnění? Purpura je krásná píseň, která pohladí, spolehlivě vás naladí na Vánoce. Nemůžeme si pomoct, k českým Vánocům prostě patří. Takže to je klasika, a podle nás prostě patří mezi tradiční koledy. Koneckonců pan Suchý a jeho tvorba se již stala součástí učebnic, tak proč ne. Na druhou stranu, Purpura se v prodeji na tehdejších dlouhohrajících deskách objevila v roce 1962 a proto také kategorie Moderní koledy.

Záznam, na který se můžete podívat, vznikl nedlouho po smrti Jiřího Šlitra pro pořad Plakala panna plakala. S polu s Jiřím Suchým zpívá také Jiřina Molavcová, Věra Křesadlová, Monika Hálová, Magda Křížková či Lenka Hartlová.

Podívejte se na text písně Purpura.

Purpura
Štítky: