Have Yourself A Merry Little Christmas


Pokud máte rádi vánoční koledy a písničky v angličtině stejně jako atmosféru Ameriky čtyřicátých a padesátých let (my rozhodně ano), pak právě vám uděláme dnešní vánoční písničkou radost.

Píseň Have Yourself A Merry Little Christmas (hudba: Ralph Blane, text: Hugh Martin) poprvé zazněla v podání Judy Garland (jednou z jejích dcer je i zpěvačka Liza Minnelli) ve filmu Meet Me in St. Louis (Setkáme se v St. Louis) od společnosti Metro-Goldwyn-Mayer.

S poněkud upraveným textem píseň Have Yourself A Merry Little Christmas později nazpíval třeba i Frank Sinatra. Ostatně text téhle vánoční písničky prodělal v čase určité změny, a to přímo z pera autorova. Ten se sice změnám nejprve bránil, ale po kritice, že text je příliš smutný, nakonec k určitým úpravám sáhl.

Konkrétně proměnou prošla například pasáž:

Have yourself a merry little Christmas, It may be your last,
Next year we may all be living in the past…

která byla nahrazena poněkud pozitivněji vyznívající verzí:

Have yourself a merry little Christmas, Let your heart be light,
Next year all our troubles will be out of sight…

My si písničku Have Yourself A Merry Little Christmas představíme nikoliv v podání Judy Garland nebo Franka Sinatry, ale v neméně vydařené interpretaci Tonyho Bennetta. Tony Bennett se narodil 3. srpna 1926 a náramně mu to zpívá i v jeho pětaosmdesáti letech. Stal se dokonce nejstarším žjícím umělcem, který ve Spojených státech amerických dosáhl na první místo v žebříčku nejprodávanějších alb. Na pomyslný trůn ho vynesla deska s názvem Duets II, na které najdete 17 duetů, které Tony Bennett nazpíval s u mělci jako Andrea Bocelli, Norah Jones, Lady Gaga, Aretha Franklin, Sheryl Crow, Willie Nelson nebo nedávno zesnulá Amy Winehouse.

A nyní již si vychutnejte Have Yourself A Merry Little Christmas. Ale pozor: filmové obrázky, které tvoří podkres písničky, nepocházejí z již zmiňovaného filmu Meet Me in St. Louis, ale z jiného vánočního filmu: The Bishop’s Wife, ve kterém hlavní role ztvárnili Cary Grant a Loretta Young.

Have Yourself A Merry Little Christmas